Türkiye Cumhuriyeti

Windhoek Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Vatandaşlarım, Sayın Ziyaretçiler,

T.C. Windhoek Büyükelçiliğinin internet sitesine hoş geldiniz.

 

27 Kasım 2013 tarihinde Namibya Cumhurbaşkanı Ekselansları Hifikepunye Pohamba’ya güven mektubumu sunarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Namibya nezdinde Büyükelçisi olarak görevime resmen başladım.

 

4 Ocak 2012 tarihinde faaliyete geçen Büyükelçiliğimizde, bayrağı kurucu Büyükelçimizden almış olmaktan büyük gurur duymaktayım. 

 

Güney Afrika bölgesinin siyasi ve ekonomik istikrara sahip olan ve eşsiz doğal güzellikleriyle dikkat çeken ülkesi Namibya, bölgesinde bir istikrar unsuru konumundadır. Aynı zamanda, ekonomik, ticaret ve turizm alanlarında önemli bir potansiyele sahiptir.

 

Windhoek’daki görevime başladığım tarihten itibaren Türkiye ile Namibya arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesine şahit olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Son iki yıl içerisinde Türkiye ve Namibya arasında “Siyasi İstişare Mekanizması” kurulmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası, İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında Diplomasi Eğitimine ilişkin Mutabakat Muhtırası, Diplomatik ve Resmi Pasaport Hamilleri İçin Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması, Eğitim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması (TETİ), DEİK ile Namibyalı muadili Namibya Yatırım Merkezi (Namibia Investment Centre - NIC) arasında Türkiye-Namibya İş Konseyi Kurulması Anlaşması, TRT Genel Müdürlüğümüz ile Namibya Yayıncılık Kuruluşu (NBC) arasında İşbirliği Protokolü, Gazi Üniversitesi ile NIPAM (Namibia Institute of Public Administration and Management) arasında İşbirliği Protokolü, Gazi Üniversitesi ile International University of Management-IUM arasında İşbirliği Protokolü, Türk Hava Yolları ve Namibya Havayolları arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.  İmzalanan anlaşmalar ve canlı tutulan diyalog mekanizmaları sayesinde iki ülke arasındaki işbirliği ileri seviyelere taşınmış, dostane ilişkilerimiz güçlendirilmiştir. 

 

Büyükelçiliğimiz iki ülke arasındaki diyaloğun sağlamlaştırılması ve ortaklığın pekiştirilmesi amacına matuf etkinlikler düzenlemeye önem vermektedir. Türkiye Namibya İş Forumu (2015), “Türk Film Günleri” (2014, 2015, 2016), "Türk Kültür Haftası" (2014), Antalya Opera ve Bale Sanatçısı Mezzo Soprano Serap Çiftçi ve kendisine piyano ile eşlik eden İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Nurser Ugan Konseri (2016) Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi (2014) ve UNESCO Somut Olmayan İnsanlığın Kültürel Mirası Listesi’ndeki (2015) unsurlarına ilişkin sergiler yerel ve uluslararası ortaklarımızla birlikte Büyükelçiliğimizce bu minvalde düzenlenen etkinliklere örnek teşkil etmektedir. 

 

2014 yılının Eylül ayında faaliyetlerine başlayan TİKA Windhoek Program Ofisi eğitim, sağlık, sosyal sorumluluk, çevre, kalkınma ve insani yardım alanlarında gerçekleştirdiği  projelerle ülkemizin Namibya’da tanınmasına ve iki ülke arasında kuvvetli bağlar inşa edilmesine katkı sağlamaktadır.  TİKA tarafından Namibya’da Eylül 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında toplam maliyeti 1 milyon ABD Doları olan 50 proje gerçekleştirmiştir. 

 

Görev sürem boyunca, ülkemiz ile Namibya arasındaki mevcut dostluk ilişkilerini özel ve özgün bir zemin üzerinde; eşitlik, karşılıklı saygı ve mümkün olan her alanda işbirliğine açıklık ilkelerine dayanarak daha da ileriye götürmek için çalışacağımı ve bu yönde her türlü gayreti sarfetmekte olduğumu ifade etmek isterim. 

 

Namibya’da yaşayan ve Namibya’ya turizm veya iş kurmak amacıyla gelmek isteyen vatandaşlarımıza, her alanda yardımcı ve destek olmaya hazır olduğumuzu keza bu vesileyle belirtmek isterim.

 

İçten Saygı ve Sevgilerimle,

 

Deniz Çakar

Büyükelçi