Türkiye Cumhuriyeti

Windhoek Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Namibya ile mevcut dostluk ilişkilerimiz, Namibya’nın özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin başladığı 1960’lı yılların başına kadar uzanmaktadır.

 

Türkiye, 1960’lı yılların başından itibaren, Namibya’nın özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini BM Namibya Konseyi’nin kurucu üyesi olarak yakından takip etmiş ve imkanları ölçüsünde ülkeye her türlü siyasi ve maddi desteği sağlamıştır.

 

Namibya ile diplomatik ilişkilerimiz, 12 Kasım 1997 tarihinde o dönemki Pretorya Büyükelçimizin zamanın Namibya Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunmasıyla başlamıştır.

 

İlişkilerimiz, 4 Ocak 2012 tarihinde Windhoek Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle, yeni bir ivme kazanmıştır.

 

Namibya’nın Ankara’da henüz Büyükelçiliği bulunmamaktadır. Berlin’deki Namibya Büyükelçisi ülkemize de akreditedir. Namibya’nın İstanbul’da Kasım 2010 itibariyle faaliyete geçen bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Fahri Konsolos Hatem Yavuz’dur.

 

Namibya'nın en büyük ikinci kenti olan Swakopmund'da, görev alanı Erongo bölgesi olmak üzere bir Fahri Konsolosluk açılması çalışmaları 2014 Kasım ayında tamamlanmış olup, Fahri Konsolosumuz işadamı Burhan Seber görevine başlamıştır.